Браконьє́рство — незаконне добування природних ресурсів. Раніше термін «браконьєрство» стосувався тільки незаконного полювання і риболовлі, проте в даний час під браконьєрством розуміють також незаконну рубку лісу, незаконний збір рослин з Червоної книги, незаконний видобуток піску, гравію тощо.
Браконьєрство карається законами більшості країн світу. В Україні це Закони: «Про тваринний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про захист тварин від жорстокого поводження». Діють і правила мисливства, рибальства та інші законодавчі й нормативні акти.
Значною мірою з браконьєрством бореться міжнародна організація «Ґрінпіс», українські організації «Національний екологічний центр України», «ЕкоКлуб «Зелена Хвиля»», «Київський еколого-культурний центр», «Громада Рибалок України» та ін.
За рік в Україні затримується близько 11 тис. порушників правил полювання. Вкрай низькою є їх караність: з 9500 затриманих в 2006 р. мисливських браконьєрів тільки 3 (!) були притягнуті до кримінальної відповідальності, а сума штрафів на одного браконьєра в середньому склала 28 гривень. У середньому з мисливських браконьєрів стягується лише близько 0,1% нанесеної ними шкоди. Щорічно в Україні незаконно вбивається до 400 тис. мисливських тварин, чим завдається шкода в 50 млн гривень. На одного пересічного мисливця на рік у середньому припадає 5 порушень правил полювання. На 1 офіційно вбиту козулю зараз припадає 8 вбитих браконьєрами[2].
Повністю безконтрольними браконьєрськими угіддями є приватні мисливські господарства і Чорнобильська зона. В основному через браконьєрство і прес безконтрольною полювання, з 1991 по 2004 рр. чисельність качок впала в Україні в 1,3 рази, рисі — в 1,6 рази, ведмедя — в 3 рази, муфлона — в 2,8 рази, зубра — в 3,2 рази, козулі — в 1,4 рази, оленя благородного — в 1,8 рази, байбака — в 1,5 рази, лося — в 3,2 рази. У цілому ж чисельність копитних за цей час впала в країні в 2 рази[3].
Зусиллями правоохоронних органів та Чернівецької районної організації УТМР в нашому районі ситуація дещо краща, випадки браконьєрства не залишаються без покарання.
Так, 20 жовтня 2017 року о 01 год. 00 хв. головою Чернівецької районної організації УТМР припинено протиправні дії громадян Р. та В., які здійснювали незаконне полювання на зайців-русаків на полях Білянської сільської ради Чернівецького району Вінницької області, в заборонених на те місцях, у заборонений час, забороненим способом, чим порушили вимоги п. п. 1, 3, 4 ст. 20 Закону України «Про мисливське господарство та полювання». За вчинене на браконьєрів накладено адміністративні стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1020 грн. з конфіскацією незаконно добутих зайців-русаків в кількості чотирьох тварин та рушниці. Крім вказаного Чернівецьким відділом Могилів-Подільської місцевої прокуратури заявлено позовну заяву про стягнення з винних осіб шкоди, заподіяної браконьєрами на загальну суму 32 тис. грн..
Прокурор Могилів-Подільської місцевої прокуратури
О.М.Кізлик