Стаття в газеті «Чернівецька зоря»

Насильство в сім’ї – дії, що караються законом

Протягом трьох останніх років в Україні вжито значних зусиль по приведенню національного законодавства в питанні боротьби з домашнім насильством до міжнародних вимог. Так, з 07.01.2018 року вступив в силу Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» яким дано визначення вказаному поняттю як - діянню (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Відповідно до зазначеного Закону в подальшому кримінальний та адміністративний кодекси України було доповнено відповідно статтями 126-1 та 173-2, що передбачають відповідальність за насильство в сім’ї. Одночасно кримінальний кодекс України доповнено обтяжуючою обставиною, що враховується судами при призначенні покарання вчинення злочину щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах.

Аналіз ситуації в нашому районі свідчить про актуальність вказаного питання. Зазначу зокрема, що протягом 2019 року працівниками поліції в нашому районі було складено 87 адміністративних протоколів на чоловіків, що вчиняли насильство в сім’ї. Протягом неповних 2х місяців 2020 року таких протоколів складено уже 13.

Хочу попередити любителів домашнього насильства, що систематичне притягнення до адміністративної відповідальності за насильство в сім’ї є безпосередньою підставою для кримінальної відповідальності.

Так, в грудні 2019 року за ст. 126 – 1 КК України (домашнє насильство) Чернівецьким районним судом було засуджено жителя с. Бабчинці, що вважав насильство щодо своєї дружини нормою сімейного життя та самовпевнено називав «вихованням».

Прокурор Чернівецького відділу

Могилів-Подільської місцевої прокуратури О.Кізлик