За кілька тижнів розпочнеться новий навчальний рік і спеціалісти Могилів-Подільського районного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області вже розпочинають брати участь у комісійних обстеженнях закладів освіти з питань визначення готовності закладів освіти до початку нового 2024/2025 навчального року ініційованими органами місцевого самоврядування та комісійні обстеження будівель (споруд, приміщень) для визначення їхньої можливості використання як найпростіших укриттів.
Нагадуємо, що для можливості використання приміщень як найпростішого укриття об’єкт має перебувати у задовільному санітарному стані. З метою забезпечення нормальних умов життєдіяльності осіб, що підлягають укриттю в об’єктах фонду захисних споруд, такі об’єкти мають бути забезпечені необхідним майном, інвентарем, засобами та матеріалами. Переважна більшість закладів загальної середньої освіти вже має укриття, сховища будуються, а навчальний процес адаптовано так, щоб діти здобували освіту попри усе.
Обов’язкові вимоги до найпростіших шкільних укриттів
-
Розташовується в підвальному (підземному) приміщенні, на цокольному, в основній будівлі школи або не далі ніж 100 метрів від неї. Поруч не має бути резервуарів з небезпечними хімічними, легкозаймистими та вибухонебезпечними речовинами, водопровідних та каналізаційних магістралей.
-
Укриття забезпечене електрикою, штучним освітленням, системами водопроводу й туалетом. За відсутності останнього мають бути приміщення для встановлення виносних баків.
-
Не має бути жодних отворів у стінах, окрім дверей. Якщо є інші, вони мають бути закладені мішками з піском або ґрунтом, бетонними блоками чи цеглою.
-
В укритті має бути не менше ніж два евакуаційних виходи. Для укриттів місткістю до 50 осіб допускається один вихід.
-
Через укриття не повинні проходити водопровідні, каналізаційні чи інші магістралі.
-
В укритті має бути вентиляція.
-
Площа має відповідати кількості учнів, учителів і персоналу, що одночасно можуть перебувати в школі (мінімум 1 кв. метр на людину). В укриттях, які будують «з нуля», на людину закладають 3 кв. метри.
-
Укриття повинне бути укомплектовано з розрахунку, що в ньому можуть перебувати учні 2 доби, тому в ньому обовʼязково мають бути:
-
місця для сидіння;
-
питна вода (із розрахунку 2 л на добу на одну людину);
-
технічна вода (за відсутності центрального водопостачання);
-
запас сублімованої їжі;
-
контейнери для продуктів харчування;
-
резервне штучне освітлення (електричні ліхтарі, лампи);
-
виносні баки, що щільно закриваються (якщо немає туалету);
-
телефон, радіоприймач чи інші засоби зв’язку;
-
вогнегасники;
-
аптечка із засобами надання невідкладної медичної допомоги;
-
інструменти (лопати, ломи).