Особливо небезпечне захворювання теплої пори - лептоспіроз

Тепла погода кличе до водойм охочих покупатися та порибалити. Але настороженість людей щодо того, що у водоймі можуть бути водоплавні гризуни та, відповідно, збудник лептоспірозу, не має дрімати. Адже ці тварини - резервуар та переносник збудника. Переважно саме водойми є місцем інфікування лептоспірозом.

Нагадуємо, що лептоспіроз – це інфекційне захворювання, збудником якого є лептоспіра, що знаходиться в організмах тварин, земноводних та птахів. Як джерело інфекції величезну роль відіграють гризуни (пацюки, миші, ондатри). Збудник інфекції виділяється тваринами, зазвичай, з сечею. Далі він потрапляє у водоймища, питну воду, на продукти харчування. Інфікування людини відбувається під час вживання таких продуктів, а ще - через поранення шкіри навіть при, так званих, її мікротравмах, яких можна навіть не помітити. Зазвичай такі випадки трапляються під час купання риболовлі у водоймищах, де мешкають гризуни.

Після потрапляння збудника лептоспірозу в організм через 1-2 тижні, найчастіше через 7-9 днів, з’являються ознаки захворювання. Воно починається несподівано або, як кажуть, гостро з високої температури (до 40°С), слабкості, головного болю. Ознаки захворювання на лептоспіроз дуже схожі на грип. Але є два симптоми, які характерні для лептоспірозу, – іктеричність (пожовтіння та точкові крововиливи склер очей) та болі в литкових м’язах. Якщо своєчасно не лікуватись, то в процесі хвороби уражуються нирки, печінка, через що може настати смерть.

Отже, якщо ви купались, рибалили у водоймі, споживали продукти (воду), які могли бути забруднені сечею гризунів і через 7-9 днів з’явились висока температура, іктеричність та болі в м’язах ніг, негайно звертайтесь до лікаря, при цьому обов’язково розповідайте про купання у водоймах та вживання харчів, які, можливо, були забруднені (інфіковані) гризунами. Тільки при своєчасно призначеному лікуванні можливе одужання.

Для запобігання захворюванню на лептоспіроз необхідно:

- не пити сирої води з будь-яких водойм, незнайомих природних джерел; своєчасно змащувати йодом, зеленкою всі ранки, порізи, потертості ніг, берегти продукти від доступу гризунів;

- в оселях, на подвір’ях систематично боротися з гризунами – основними джерелами лептоспірозу, всіма доступними методами (біологічний – коти; фізичний – різні види капканів; хімічний – за допомогою отрутопринад;

- збираючись відпочивати на природі, обов’язково мати з собою запас прісної води, продуктів, які треба зберігати в місцях, недосяжних для гризунів, а також невелику аптечку з ватою, йодом, зеленкою, бинтом тощо;

- під час польових робіт слід працювати тільки у взутті, особливо на луках та городах, що спускаються донизу (там знаходиться найбільше вологолюбних гризунів, що заражають грунт своєю сечею).

Виконуючи ці нескладні профілактичні заходи, ви знизите ризик зараження лептоспірозом до мінімального. Якщо все ж захворювання почалось, пам’ятайте: тільки своєчасне звернення за медичною допомогою врятує вам життя.

Могилів-Подільське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області

Поділитися:

Наближається Великдень, багато хто буде освячувати паску в храмі, тому працівники МПО Бабчинецької сільської ради нагадують, як забезпечити власну безпеку під час святкування, аби по святі залишилися лише приємні спогади.
14.04.2025 10:48
Пожежна безпека є одним із найважливіших аспектів забезпечення безпеки в культових спорудах. Недотримання простих правил безпеки та необережне поводження з вогнем можуть призвести до серйозних…
ПЕРОРАЛЬНА ІМУНІЗАЦІЯ ДИКИХ М'ЯСОЇДНИХ ТВАРИН ПРОТИ СКАЗУ
11.04.2025 09:44
Могилів - Подільське районне управління ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області інформує, що відповідно до Плану протиепізоотичних заходів з профілактики основних…
ВІЙСЬКОВА СЛУЖБА ЗА КОНТРАКТОМ У ЗБРОЙНИХ СИЛАХ УКРАЇНИ
10.04.2025 15:43
Запрошуємо відважних та відповідальних громадян, які бажають приєднатися до нашої сильної команди, підписавши контракт зі Збройними Силами України! Вік: від 18 до 45 років. Стать: чоловіки…