28 вересня - Всесвітній день боротьби зі сказом!

28 вересня - Всесвітній день боротьби зі сказом!

28 вересня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі сказом (World Rabies Day).

Метою заходів, присвячених цій події, є привернення уваги людства на проблематику розповсюдження цієї небезпечної хвороб, як серед людей, так і тварин.

Сказ - це інфекційне захворювання теплокровних ссавців і людини, яке викликається вірусом, що відноситься до сімейства Rhabdoviridaes. Хвороба характеризується гострим перебігом, ознаками поліенцефаломієліту, а за відсутності вчасного лікування - абсолютною смертністю.

Вірус сказу, який потрапив в організм тварини або людини, нервовими волокнами (зі швидкістю приблизно 3 міліметри на годину) проникає в спинний, а потім головний мозок, де розмножується, викликаючи дифузний енцефаломієліт (запалення головного та спинного мозку). Із мозку нервовими шляхами вірус поширюється в різні органи і тканини, у тому числі потрапляє в слинні залози, інфікуючи слину.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), ця хвороба реєструється в 113 країнах світу і входить у першу п'ятірку хвороб, спільних для людини і тварин, що наносять найбільший соціально-економічний збиток.

В Україні сказ реєструється в усіх областях і природно-географічних зонах.

Найбільша кількість випадків сказу в Україні реєструється серед лисиць, однак наявність резервуару інфекції, особливість екології лисиць, їх синантропізація, неконтрольоване розмноження, постійні контакти з безпритульними собаками й котами та недостатній рівень імунопрофілактики серед домашніх тварин через безвідповідальність власників домашніх тварин (особливо в сільській місцевості) є передумовами виникнення сказу у домашніх м’ясоїдних тварин – собак і котів.

Стратегія боротьби зі сказом в Україні базується на виконанні комплексу антирабічних ветеринарно-санітарних заходів, направлених на профілактику та ліквідацію сказу серед основних резервуарів даного захворювання і включає в себе: парентеральну вакцинацію, пероральну вакцинацію диких м’ясоїдних, епізоотичний моніторинг.

З метою запобігання захворюванню на сказ необхідно дотримуватися головних правил:

  • уникати контактів із безпритульними і дикими тваринами. Звертати особливу увагу дітей на небезпеку таких контактів;
  • своєчасно здійснювати щеплення домашнім тваринам;
  • за найменшої підозри на захворювання серед тварин – повідомляти органи ветеринарної медицини;
  • після укусу підозрілою твариною, негайно звернутися до лікаря, оскільки при проявах клінічних ознак врятувати хворого, як правило, не вдається.

Тільки вчасно наданий комплекс антирабічної допомоги може вберегти постраждалих людей від смертельних наслідків!

Поділитися:

Наближається Великдень, багато хто буде освячувати паску в храмі, тому працівники МПО Бабчинецької сільської ради нагадують, як забезпечити власну безпеку під час святкування, аби по святі залишилися лише приємні спогади.
14.04.2025 10:48
Пожежна безпека є одним із найважливіших аспектів забезпечення безпеки в культових спорудах. Недотримання простих правил безпеки та необережне поводження з вогнем можуть призвести до серйозних…
ПЕРОРАЛЬНА ІМУНІЗАЦІЯ ДИКИХ М'ЯСОЇДНИХ ТВАРИН ПРОТИ СКАЗУ
11.04.2025 09:44
Могилів - Подільське районне управління ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області інформує, що відповідно до Плану протиепізоотичних заходів з профілактики основних…
ВІЙСЬКОВА СЛУЖБА ЗА КОНТРАКТОМ У ЗБРОЙНИХ СИЛАХ УКРАЇНИ
10.04.2025 15:43
Запрошуємо відважних та відповідальних громадян, які бажають приєднатися до нашої сильної команди, підписавши контракт зі Збройними Силами України! Вік: від 18 до 45 років. Стать: чоловіки…